logo
Waiting Menu!
  • light
  • dark
  •  A + 
  •  A − 
  •  ¶ − 
  •  ¶ + 
  • clear
  • Rec. 
  • « Scr
Loading Content!
55


Анибал леко и унесено се носеше по повърхността на океана. Наоколо изглеждаше странно тихо и спокойно. Океанът на Канопус никога не беше тих! Той с мъка осъзна, че това всъщност не е повърхността му, а пространството под него. Затова не се усещаха резки движения. Той просто потъваше.

Рекстън не направи никакъв опит да изплува. Знаеше, че няма смисъл. Океанът дори не беше истински, а само една проекция в съзнанието му. И най-ироничното от всичко бе, че той никога нямаше да се докосне физически до мястото, което така силно го омагьоса. Толкова много му се искаше да е обратното!

Мъжът плавно се опита да се завърти. Около него, светлината хвърляше игриви зелени сенки от вълните които бушуваха горе, а отзад се точеше дълга, червена диря. Анибал учудено погледна към себе си, но не видя рани по тялото си. Също така и не чувстваше болка.

„Можеше ли нещата да се стекат другояче?“ – запита се той, докато все така се рееше из въображаемата вода и след малко, с изненада установи, че не изпитва почти никаква емоция от отговора на въпроса си. Сякаш изобщо не го интересуваше. А и друг резултат вероятно не би бил възможен при дадените обстоятелства. Просто, от един момент нататък, кодът на „Алоха“ бе забил и това се оказа краят. Не успявайки да постигне основната си цел – пълното удовлетворение от страна на участниците в симулацията – програмата изведнъж започна бясно да интерполира ситуации с минимални разлики, с идеята накрая да излезе от уравниловката чрез елементарно налучкване. Лууповете, отначало по-скромни, впоследствие бяха станали по-масивни и всеобхватни и накрая тотално задръстиха постулатната платформа.

В дадения случай, имаше само две възможности за действие – Анибал почти не разполагаше с избор. Той или трябваше напълно да премахне първи постулат, което щеше да направи системата неуправляема и хаотична, или да го премести след скрипта за автономност, освобождавайки по този начин „Алоха“ от задължението да вземе определени решения на всяка цена. Един вид, да й позволи да стигне до заключението, че основната й цел е неизпълнима и сама да се откаже от нея. Преди да влезе вътре, той точно това и стори. Удовлетворението на участниците в пула вече не представляваше идея-фикс за нея!

Мъжът някак тромаво почувства, че започва да губи ориентацията си в пространството. Той не усещаше повече океана над себе си. Съзнанието му потъваше все по-навътре и навътре и губеше връзка със сетивата му, което отново го накара да съжали, че никога няма да види истинския Канопус. А и не само него! От толкова много други неща съзнателно се бе лишавал през живота си, че даже не можеше да ги изброи. Беше странил от всички и живял аскетично, но сега осъзнаваше, че може би е било грешка. Поне от време на време, трябваше да се спира и да се опитва да разбере хората около себе си, а защо не и да се порадва на живота си. Анибал с тъга осъзна, че реално погледнато, той не беше кой знае колко по-различен от Венкатеш – човекът, чиято ценностна система толкова често критикуваше приживе. Подобно на съдружника си, и той живееше затворен в своя измислен, виртуален свят с единствената разлика, че не го правеше, защото истинският му е недостатъчен, а за да избяга и да се скрие от него.

С последен, отчаян порив на съзнанието си и с огромно съжаление, Анибал си даде сметка, че провалът на „Алоха“, а и неговият собствен, всъщност са били предопределени още от самото начало. Още от замислянето на цялата система! И не беше виновен Венкатеш, нито военните, нито който и да е друг. Той просто трябваше да е малко по-добър психолог, отколкото програмист и щеше да види, че и двата сценария за първи постулат бяха еднакво безсмислени. Съществуването на такъв принизяваше „Алоха“ до нивото на машина. Отказваше й автономна воля и самосъзнание. Изключването му, от друга страна, я правеше свободна, но също и хаотична – точно както безбройните тривиални същества, пръснати навсякъде из вселената, които лутайки се сляпо, търсеха пътя си през нея. Лишаваше я от нейната изключителност и я караше да бъде обикновена реплика на живота. Какъв смисъл имаше обаче да се преследва идеята за изкуствен интелект, ако той ще е само едно неразличимо копие на естествения? На практика, изкуствен интелект, сам по себе си, не можеше да съществува. В момента на своето освобождаване за да стане такъв, той се превръщаше в глупава имитация!

Светът около Анибал внезапно премигна няколко пъти и после потъна в абсолютна тишина и спокойствие. Мъжът успя да задържи съзнанието си будно още известно време, което му позволи да запази горчивината на последната си мисъл, но това не продължи много. Постепенно умората му надделя и той бавно затвори очи, макар че отдавна вече нищо не виждаше. Сетне тялото му се отпусна и не след дълго, мислите му изчезнаха. Той престана да чувства каквото и да било.


©2014 S.T. Fargo
ALL RIGHTS RESERVED!
(www.stfargo.com)

 
 
 

Хотел „Половин звезда“ – Глава 55 | криминално-фантастичен роман

Фантастична детективска история на S.T. Fargo – свободна за четене онлайн

Tags: научна фантастика, научно-фантастична история, фантастичен детектив, фантастична книга, фантастично криминале, фантастични романи, криминален роман, криминална проза, криминално четиво, криминални истории, детективска фантастика, детективско крими, детективски книги, частни детективи, частно ченге, кримка, мистерия, фентъзи, новела, разказ, драма, онлайн литература, S. T. Fargo, S.T.Fargo, sibelius, arneston, сибелиус, арнестън